Като опит за ликвидиране на училището за деца с увреден слух, определи общинският съветник Йордан Василев отказа за записване на ученици със слухови проблеми за предстоящата учебна година от страна на РЦПППО – Пловдив
Кой иска да ликвидира на училището за деца със слухови увреждания в Пловдив?
По-рано днес ви разказахме за невъзможния 15-ти септември на няколко семейства, които имат деца със СОП в статията Деца с увреден слух получиха отказ за записване в училище – ВИДЕО.
В безизходицата си те са се обърнали за помощ към общинския съветник от групата на на „Автентична лява БСП“ в местния парламент инж. Йордан Василев.
Семействата разказаха още, че са се запознали тази сутрин на нарочната пресконференция, организирана на тротоара от инж. Йордан Василев, към когото част от родителите са се обърнали за помощ.
„Цяло лято разкарват деца и родители да се явяват пред комисия, но получават отказ от Регионалния център да бъдат записани в училището. Това е в противоречие с Наредбата за приобщаващото образование, чл. 138, т.8, според който след извършване на оценка, с която Регионалният център препоръчва на децата в какво училище да се обучават, вместо насочващо становище, родителите са получили отказ, че децата нямат необходимост да бъдат записани в СУ за УУС „Проф. д-р Стоян Белинов“, това разказа Василев на импровизирана пресконференция пред училището.
По думите му 6-те деца не могат да тръгнат на училище заради борба за помещения от ведомства и институции, които са създадени да им помагат, а родителите им плачат на улицата и молят за помощ.
Вижте подробности в следващото видео.
Инж. Йордан Василев коментира пред Под тепето, че целта на срещата с медиите на улицата е да се даде широка гласност на проблема и да се осигури възможност на желаещите деца да учат в специализираното училище (СУ УУС „Проф. д-р Стоян Белинов“).
„Към момента на тях им е отказано обучение, в резултат на опорочена процедура за прием“, категоричен е той.
А тя е следната: Децата, желаещи да учат в училището, минават през експертна оценка. Тази експертна оценка се дава от Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив (РЦПППО). Това звено е ситуирано на територията на училището от 2006 година, като е ползвало един апартамент, предвиден за директора на училището. През 2009 година са предоставени още няколко помещения, предназначени за една цяла група от прилежащата детската градина, където има две подготвителни групи.
Като опит за ликвидиране на училището за деца с увреден слух, определи общинският съветник Йордан Василев отказа за записване на ученици със слухови проблеми за предстоящата учебна година от страна на РЦПППО – Пловдив. Вижте защо:
„Тази година, с Писмо № 0603-26 от 23.06.2022, ден след падането на кабинета „Петков“, министърът в оставка Денков нарежда на училищното ръководство да предостави и 2-ри етаж от сграда със застроена площ от 340 кв.м на РЦПППО – Пловдив. За целта директорката трябва да сключи договор, в който да бъдат посочени всички ползвани от Центъра „помещения и площи, както и начинът за плащане на консумативните разходи за тях“. Това пише началникът на РУО – Пловдив до областния управител Йордан Иванов с дата 28.06.2022 г. Подобно искане не отговаря на законовия ред за предоставяне на публична държавна собственост за управление. Това става само с решение на МС или с изрична заповед на образователния министър при условие, че такива правомощия са му вменени в правилника за работа на МОН. Подчертаваме, че писмото няма такива функции.
Предоставянето на 2-ри етаж от визираната сграда прави невъзможно изпълнението на планиран ремонт на училищната база във връзка с подписан договор за дарение между СУ на УУС „Проф. д-р Стоян Белинов“ и LightSource Connections Limited, регистрирано под № 1168515 в Комисията по благотворителност – Великобритания. Същевременно ограничава възможността за приема на нови ученици, както и за сформиране на нова група в детската градина към училището. Въпреки желанието на родителите, което е и тяхно право по Наредбата за приобщаващо образование, гарантирано от (чл. 138 ал. 8, Регионалният център е изпратил писмо за отказ до всички желаещи деца.
Никой не оспорва правото на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив да развива своята дейност, но това не трябва да става за сметка на специализирана институция, доказала своята необходимост и ефективност в процеса на образование и социализация на деца със слухови проблеми„, допълни инж. Йордан Василев.
По казуса родителите са сигнализирали Министерство на образованието, готвят такова и към омбудсмана, Комисията за защита от дискриминация и Агенцията за закрила на децата, както и еврокомисаря по въпросите на децата.